Darmowa wysyłka Paczkomatami od 149zł! | Szybka dostawa! Wysyłamy w ciągu 24h!

Kim jest wspinacz z klasą?
82.jpg

Akcja edukacyjna

Z wielką radością włączamy się w akcję WSPINACZ Z KLASĄ, którą zapoczątkował portal wspinanie.pl, a patronat medialny objęły także NASZE SKAŁY i portale Góry, drytooling.com i climb.pl.

Bardzo bliska nam jest ta akcja edukacyjna i wspieramy ją, by dotarła do jak największej ilości wspinaczy, bo jest nas coraz więcej.

W sezonie popularne skały oblegane są przez bardzo dużo osób, a pamiętać należy, że znajdują się one w lasach, na łąkach, a często także na terenach prywatnych. Akcja ma więc na celu wskazanie norm właściwego zachowania w skałach i wokół nich. Nie można przecież zapomnieć o przyrodzie, która je otacza.

Poniżej znajdziesz osiem prostych zasad, którymi warto kierować się w skałach, by wspinać mogły się po nich także nasze dzieci i wnuki :)


Kim jest wspinacz z klasą?

"Od tego, jak wszyscy będziemy się zachowywać, zależy przyszłość dostępu do rejonów wspinaczkowych oraz to, czy wyjazd w skały będzie nadal przyjemnością. Przestrzegając kilku prostych reguł możemy pokazać właścicielom i zarządcom terenów skalnych, że naprawdę dbamy o nasze góry i skały. Tym samym umożliwimy sobie i innym wspinaczom radość ze wspinania, niezmąconą brudem i chamstwem.

Parkuj i zostań na szlaku – jeździsz w skały, by oderwać się od cywilizacji. Staraj się więc zostawiać samochód w miejscach do tego przeznaczonych. Korzystaj z istniejących ścieżek, schodząc ze szlaku niszczysz roślinność i możesz wejść na prywatny teren.

Przestrzegaj zakazów – nie wspinaj się w zamkniętych rejonach. Łamiąc istniejące zakazy – często regulowane ochroną przyrody lub własnością prywatną, możesz doprowadzić do powstania kolejnych.

Bądź świadomy – staraj się zdobyć jak najwięcej informacji o rejonie, do którego się wybierasz. Jeśli dowiesz się o gniazdujących ptakach lub problemach z dostępem, wybierz inny cel.

Tylko spokojnie… – wspinanie wymaga ogromnego zaangażowania i wywołuje emocje, pomyśl jednak o wspinających się obok oraz mieszkających w pobliżu. Postaraj się nie krzyczeć, wystrzegaj się przekleństw, patenty podawaj jak najciszej i nie odtwarzaj głośno muzyki.

Bez białych plam – pamiętaj, że ślady magnezji są jednym z kilku widocznych znaków naszej działalności, Staraj się likwidować te najbardziej rażące i czyść znaczniki chwytów i stopni, pozwalając wspinającym się po tobie na wspinaczkę bez znajomości.

Zabieraj śmieci – nie zaśmiecaj skał. Weź torebkę na śmieci i pozbieraj własne, zawsze możesz też zebrać choć kilka cudzych. Potrzeby fizjologiczne załatwiaj z dala od skał, ścieżek i potoków.

Wspinaczkowy savoir vivre – respektuj etykę w danym rejonie. Pamiętaj, że inni także chcą się powspinać, ogranicz do minimum obleganie drogi. Nie niszcz ringów zjazdowych i wędkę zakładaj z własnego karabinka; ostrzegaj innych, gdy zrzucasz linę lub inny sprzęt.

Edukacja, edukacja – jeżeli inny wspinacz krzyczy, śmieci lub łamie którąś z ogólnie przyjętych reguł, grzecznie zwróć mu uwagę, że może spowodować np. zamknięcie rejonu. W wielu przypadkach ludzie po prostu nie zdają sobie sprawy ze skutków swoich działań".


Bądź wspinaczem z klasą!

Jak widzisz, to naprawdę nie jest trudne, by być wspinaczem z klasą. Wystarczy być otwartym na innych i pamiętać o tym, że jak często byś w skałach nie był/a, to zawsze jesteś tam gościem.

Jeśli natomiast sam/a stosujesz się do wszystkich zasad pamiętaj również o edukacji innych. Inni często nawet nie zdają sobie sprawy, że robią coś złego.


Więcej informacji

Więcej informacji i zawsze aktualne wiadomości dotyczące Inicjatywy Środowisk Wspinaczkowych NASZE SKAŁY znajdziesz klikając w poniższy link

> https://www.facebook.com/NaszeSkaly


Włączeni w akcję edukacyjną:

  • Nasze Skały
  • wspinanie.pl
  • GÓRY
  • climb.pl
  • drytooling.com.pl
  • grimpi


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl