Darmowa wysyłka Paczkomatami od 149zł! | Szybka dostawa! Wysyłamy w ciągu 24h!

Wspinacze o Niezbędniku - Klara Babicz
74.jpg

 Klara Babicz - studentka języka chińskiego, która czas wolny przeznacza na wspinanie. Można ją spotkać zarówno na zawodach wspinaczkowych, rozsianych po Polsce, na ściankach w jej rodzinnym mieście i Wrocławiu, a także w skałach, w których uwielbia przebywać i łoić dróżki. Dużo podróżuje, dokumentując wszystko skrzętnie na Instagramie


Klara o wspinaniu i Niezbędniku.

Przez ponad tydzień mogliśmy obserwować na Instagramie Klary jak opowiada o Niezbędniku. Zabrała go na wspinanie na Majorce! Czas na podsumowanie i parę konkretnych pytań. Na samym końcu, na deser,  znajdziesz też parę zdjęć z wyjazdu

Piotr Lewandowicz: Jak długo się wspinasz?
Klara Babicz:
 5 lat z roczną przerwą ze względu na kontuzję kolana.

PL: Jakie jest Twoje największe osiągnięcie wspinaczkowe?
KB: 
Cały czas na nie czekam :P A tak serio, jak na razie było to chyba 7b w skałach oraz pomniejsze sukcesy na towarzyskich zawodach wspinaczkowych, jak 1. miejsce na Squamish Rampage w Kanadzie oraz 3. miejsce na Murall Challenge w Warszawie czy Krak’em All w Krakowie.

PL: Czy Twoja praca jest związana ze wspinaniem?
KB: 
Jedna z nich tak ;) Obecnie jestem studentką sinologii na Uniwersytecie Wrocławskim, ale w weekendy wracam do Bielska-Białej i pracuję na naszej ścianie – Primaroce jako instruktor lub przy organizacji tutejszych zawodów bulderowych „Dominator” oraz innych eventów.

PL: Jaki jest Twój cel wspinaczkowy na ten sezon?
KB:
 Na razie cicho o nim przebąkuję, bo nie wiem czy nie jest zbyt śmiałym założeniem, ale marzy mi się poprowadzenie 7c w skałach. Oprócz tego bardzo chciałabym popracować nad moim on-sightowym wspinaniem, bo to jedna z moich słabszych stron.

PL: Czy do tej pory spisywałaś zrobione drogi?
KB:
 Zdarzało mi się, ale nie przykładałam do tego zbytniej uwagi. Swego czasu wpisywałam przejścia do 8a.nu, ale nie był to format, który mi odpowiadał, a drogi i tak musiałam wpisywać na kartkę lub do telefonu i dopiero później na spokojnie umieścić w Internecie. Trochę to jednak zbyt ekshibicjonistyczne jak dla mnie. Wolę prywatny monitoring postępu.

PL: Czy spisywanie dróg jest ważne?
KB:
 Według mnie bardzo. Zaczynając od praktycznych walorów, jak wpisywanie poszczególnych dróg, aby nie robić ich po raz kolejny, będąc na wyjeździe, po monitorowanie swojego progresu oraz poziomu na bieżąco.

PL: Czego oczekiwałaś od Niezbędnika? 
KB:
 Nie wydaje mi się, abym miała dokładne wyobrażenie Niezbędnika, więc i o oczekiwaniach ciężko mówić, ale na pewno w głowie były wszystkie wymienione w opisie oraz recenzjach zalety i walory tej książeczki, których przetestowania nie mogłam się doczekać.

PL: Co Ci się najbardziej podoba w Niezbędniku?
KB:
 Nie jestem chyba w stanie wymienić tylko jednej rzeczy, ale ujęła mnie jego przejrzystość oraz czytelność, a także kolorowe i motywujące wstawki, które co chwilę przypominają mi, dlaczego się wspinam. 

PL: Czy jest coś, co byś zmieniła?
KB: 
Zrobiłabym również anglojęzyczną wersję :P No i może podzieliła sekcję z drogami na „skały” oraz „panel”, bo mogłoby to wiele ułatwić i parę rzeczy wyklarować. Fajnie byłoby też przeczytać więcej takich ciekawostek, jak ta o rozciąganiu. Może na temat diety albo treningu wyrównawczego...?

PL: Jak używasz Niezbędnika? Czy wpisujesz drogi podczas, czy po treningu?
KB:
 Wolę to robić na spokojnie po treningu lub dniu w skałach. Biorę go oczywiście wszędzie ze sobą, ale w trakcie czasu przeznaczonego na wspinanie nie za bardzo mogę znaleźć moment na wypisywanie czegokolwiek. Poza tym lubię jak wszystko ładnie i estetycznie wygląda, a wpisy trzęsącą się jeszcze z emocji po drodze ręką, raczej nie wpisują się w mój kanon ;)

PL: Czy polecisz Niezbędnik swoim wspinającym się znajomym? 
KB: 
Już to zrobiłam i robię na bieżąco! Najśmieszniejsza rzecz, jaka mnie dotychczas spotkała w trakcie dzielenia się swoimi poradami i spostrzeżeniami odnośnie Niezbędnika na instagramie, to kiedy kolega z Niemiec powiedział, że mimo tego, iż nic z video story nie zrozumiał, to chciałby mieć taką książeczkę.

Także… do dzieła, grimpi! Marketing się kręci ;)

PL: Jaką masz jedną wskazówkę dla początkujących wspinaczy? 
KB: Nie porównujcie się chorobliwie z innymi. Jest znacząca różnica między dążeniem do bycia jak najlepszym i chęcią dorównania poziomem kolegom oraz koleżankom, a zazdrością i wpędzaniem się w kompleksy, bo nasz bicek nie zgina się tak jak im ;)

Klara Babicz z Niezbędnikiem Wspinacza na Majorce
Klara Babicz z Niezbędnikiem Wspinacza na Majorce

Dzięki, Klara! Już teraz mogę obiecać, że wersja anglojęzyczna Niezbędnika się pojawi :-) Dostaniesz pierwszy egzemplarz i sprawdzisz czy nie ma błędów!


Facebook Klary

Instagram Klary

Tu kupisz Niezbędnik Wspinacza

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl