Darmowa wysyłka Paczkomatami od 149zł! | Szybka dostawa! Wysyłamy w ciągu 24h!

Kino Podróżnika w Płocku
80.jpg
Piotr Lewandowicz
Piotr Lewandowicz


Kino Podróżnika czyli współpraca dobrego kina i marki odzieżowej dla wspinaczy.

Dokładnie 31 marca w kinie Przedwiośnie odbył się pierwszy w Płocku pokaz filmu wspinaczkowego The Dawn Wall, który zapoczątkował cykl, który nazwaliśmy później Kino Podróżnika. Zaraz potem, w maju, płoccy wspinacze i miłośnicy sportów outdoorowych zobaczyli oscarowy film Free Solo.

W czerwcu zaprosiliśmy Was na pierwsze spotkanie, na którym nie tylko pokazaliśmy dwa filmy - RunCamino i Chasing The Breath, ale także zaprosiliśmy ich twórcę Adriana Dmocha i bohatera - biegacza ekstremalnego Roberta Celińskiego. Chasing The Breath to film o bieganiu, ale nie takim zwykłym bieganiu, a o próbie wygrania jednego z najtrudniejszych maratonów na świecie. Z kolei RunCamino to historia o przebiegnięciu liczącego 835km szlaku pielgrzymkowego Camino del Norte.

W lipcu z kolei pozornie odbiliśmy od tematyki wspinaczkowo-podróżniczej, zapraszając Płock na pokaz filmu W obronie jedzenia na podstawie przełomowej książki Michaela Pollana o tym samym tytule. Film został urozmaicony wykładem edukatorki żywieniowej Rity Góralskiej, która zarówno Michaela, jak i wielu pozostałych bohaterów filmu poznała osobiście podczas studiów, pracy naukowej i swoich kulinarnych podróży. Rita przygotowała też przepyszny i zdrowy poczęstunek z hummusem w roli głównej. Pycha!

No i jesteśmy w sieprniu. Za parę dni, w niedzielę odbędzie się następna edycja Kina Podróżnika. Tym razem znów będzie to kino typowo wspinaczkowe, choć nie tylko wspinacze będą tym filmem zachwyceni. Film Mama w reżyserii Wojtka Kozakiewicza to opowieść o jednej z najważniejszych postaci polskiego wspinania - Kindze Ociepce - Grzegulskiej. Tytułowa mama to kobieta, która mając dwójkę dzieci, nie rezygnuje z pasji i postanawia wrócić do formy sportowej. To film wzruszający i inspirujący jednocześnie. Ja sam widziałem go już na różnych festiwalach łącznie trzy razy. Teraz będzie czwarty i nie mogę się już doczekać, ponieważ zaraz po filmie poprowadzę rozmowę z reżyserem Wojtkiem Kozakiewiczem.

Z kolei na wrzesień zaplanowaliśmy piękny film Ostatni Górale. To film o kilku góralach wykonujących te same zawody, które zajmowały ich przodków na przestrzeni minionych stuleci. To ludzie, których charakter kształtuje się w konfrontacji z naturą - niedostępnymi górami, zmianami pogody i zwierzętami. Film zdobył Drewnianą Górę na 14. Spotkaniach z Filmem Górskim w Zakopanem.

Cykl się rozwija, interesują się nim nie tylko ludzie kochający góry i wspinanie. To pierwsza taka inicjatywa rozwijająca środowisko wspinaczkowe i outdoorowe w Płocku. Jeśli interesuje Cię ta tematyka i jesteś z Płocka lub jego okolic, gorąco zapraszam na kolejne spotkania z tego cyklu.

Piotr Lewandowicz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl